Studia na kierunku Architektura w Łodzi
Opis kierunku
Jeśli interesujesz się rysunkiem, naukami technicznymi i przedmiotami humanistycznymi to architektura jest odpowiednim kierunkiem dla Ciebie. Przyszli adepci architektury uczą się wzornictwa, zagadnień budownictwa, urbanistyki oraz historii architektury. Dzięki połączeniu nauk humanistycznych oraz ścisłych (politechnicznych) absolwenci zostaną przygotowani do współpracy ze specjalistami z różnych branż.
Liczba uczelni
W Łodzi studiować architekturę można na dwóch publicznych uczelniach: Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Rozpocząć edukację, na tym kierunku, można też na uczelniach prywatnych takich jak: SAN, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności (WSIiU).
Tryby Studiowania
Uczelnie oferują możliwość studiowania wyłącznie w systemie dziennym, gdzie zajęcia odbywają się w dni powszednie. Nie trzeba ponosić kosztów czesnego, gdyż studia te są bezpłatne.
Ceny
Uczelnie publiczne nie prowadzą płatnych studiów niestacjonarnych. Ceny na uczelniach prywatnych kształtują się w granicach 4 000 złotych za semestr. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi ustaliła opłatę w wysokości 4 260 złotych za semestr, a Społeczna Akademia Nauk SAN 3 500 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.
Zasady rekrutacji Politechnika Łódzka
Specjalizacje na kierunku architektura w Łodzi
Projektowanie domów, Urbanistyka i gospodarka przestrzenna – Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Osoby, które mają odpowiednie predyspozycje i chcą związać swoją przyszłość zawodową z projektowaniem budynków, wnętrz czy przestrzeni publicznej, mogą wybrać studia na architekturze w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Uczelnia ma w ofercie wiele ciekawych specjalności dla przyszłych architektów, a wśród nich między innymi projektowanie domów oraz urbanistykę i gospodarkę przestrzenną. Ta pierwsza specjalizacja skupia się na przygotowaniu studentów do pracy związanej z projektowaniem pojedynczych obiektów mieszkalnych czy usługowych. Urbanistyka i gospodarka przestrzenna prowadzone są w kierunku przygotowania absolwentów do pracy w organizacjach, instytucjach zajmujących się kompleksowym dbaniem o tereny miejskie i nie tylko. Obie specjalizacje prowadzone są w ramach studiów I i II stopnia. Warto jednak pamiętać o tym, że aby dostać się na studia, należy nie tylko złożyć dokumenty, ale również zdać egzaminy praktyczne. Studia na architekturze łączą w sobie przygotowanie merytoryczne studentów z nauką wielu praktycznych umiejętności.
Architektura wnętrz – Politechnika Łódzka
Ciekawą ofertę dla przyszłych architektów znajdziemy również na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Kierunek architektura wnętrz to specjalność na studiach pierwszego stopnia, które trwają 3 lata. W tym czasie studenci zdobywają szeroki zakres wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, które przygotowują ich do przyszłego zawodu. Studia skupiają się przede wszystkim na nauce umiejętności projektowania, znajomości nowych trendów, poznawania bogatej wiedzy z zakresu tych dziedzin, które przyszłemu architektowi są niezbędne. Absolwenci kierunku są kompleksowo przygotowani do wykonywania zawodu projektant wnętrz oraz mebli.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku architektura
Ukończenie studiów na kierunku architektura otwiera przed absolwentami szerokie możliwości zawodowe. Architekci wnętrz mogą pracować przede wszystkim w pracowniach projektowych lub też prowadzić własną działalność w zakresie projektowania oraz designu. Architekci po specjalizacji projektowanie domów zajmują się przede wszystkim projektowaniem obiektów mieszkaniowych, usługowych oraz użyteczności publicznej. Urbaniści natomiast znajdą zatrudnienie w wielu urzędach, instytucjach i organizacjach, których zadaniem jest dbałość o funkcjonalną i uporządkowaną przestrzeń miejską.
Warto pamiętać, że zawód architekta wymaga nie tylko kompleksowej wiedzy, jaką zdobywa się w trakcie studiów, ale również umiejętności, które należy nieustannie szlifować i zdobywać nowe doświadczenia zawodowe. Architekci, którzy chcą być na bieżąco, powinni dbać o podnoszenie kompetencji, uczestniczenie w szkoleniach i warsztatach, które dadzą im wiele nowych możliwości na rynku pracy.
Data publikacji: 20-08-2019