Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

1 uczelnia w Łodzi - kierunek Filologia słowiańska

Adres: ul. Narutowicza 68

90-136 Łódź

Tel.: 42 635-41-78, 42 635-40-86

E-mail.: rekrutacja@uni.lodz.pl

uni.lodz.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia słowiańska

Szkoły wyższe z kierunkiem filologia słowiańska w Łodzi

Planujesz studia na slawistyce w Łodzi? A może jeszcze nie masz pomysłu na siebie, ale z łatwością uczysz się nowych języków i odkrywasz obce kultury? Sprawdź, czy filologia słowiańska to kierunek dla Ciebie i dowiedz się więcej o Łodzi jako mieście akademickim!

Jeśli interesuje Cię kultura innych krajów i chętnie, z łatwością, uczysz się języków obcych, to studia filologiczne mogą być dla Ciebie trafionym wyborem. Jeśli dodatkowo przedmiot Twoich zainteresowań jest już sprecyzowany i dotyczy kultury krajów słowiańskich oraz języków słowiańskich (lub też ciekawi Cię właśnie ten obszar), to wybór jest oczywisty – filologia słowiańska, zwana skrótowo slawistyką.

Podczas studiów na tym kierunku nauczysz się swobodnie komunikować w wybranym języku słowiańskim, poznasz także realia życia w krajach słowiańskich. Zdobędziesz wykształcenie z zakresu kilku dyscyplin naukowych, ponieważ filologia słowiańska to interdyscyplinarna dziedzina, która bada między innymi historyczne, społeczne, geopolityczne, ekonomiczne i kulturowe aspekty funkcjonowania krajów słowiańskich. Odbierzesz także solidne wykształcenie stricte filologiczne, dotyczące językoznawstwa i literaturoznawstwa.

Uczelnie w Łodzi, które oferują kandydatom studia na slawistyce

Studia z zakresu filologii słowiańskiej znajdują się w ofercie edukacyjnej jednej uczelni wyższej w Łodzi. Tą uczelnią jest Uniwersytet Łódzki, na którym – w ramach Katedry Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego – podjąć można studia licencjackie lub magisterskie na kierunku filologia słowiańska. Wspomniana katedra mieści się przy ulicy Pomorskiej 171/173 w Łodzi.

Decydując się na studia slawistyczne, można dowolnie ukierunkować swoją edukację. Studenci mogą bowiem wybrać język, który chcą opanować; mają także możliwość wyboru specjalności. Uniwersytet Łódzki oferuje im dwie specjalności; pierwszą z nich jest specjalność turystyczno-kulturowa, a drugą – specjalność językowa. Dzięki temu studenci Uniwersytetu Łódzkiego zdobywają te umiejętności, których potrzebują i które uznają za wartościowe na współczesnym rynku pracy.

Praca dla absolwenta slawistyki

Absolwenci studiów slawistycznych bardzo dobrze znają wybrany przez siebie język kierunkowy, mają także solidne przygotowanie filologiczne, a zatem wiedzę zarówno z zakresu językoznawstwa, jak i literaturoznawstwa. W zależności od wybranej podczas studiów specjalności, wykonywać mogą między innymi takie zawody jak tłumacz, nauczyciel języka obcego, edytor, korektor, pilot wycieczek, pracownik biur podróży lub firm z branży turystycznej.

Absolwenci slawistyki znajdują również zatrudnienie w międzynarodowych instytucjach biorących na warsztat relacje pomiędzy poszczególnymi krajami, czy to kulturalne czy gospodarcze. Zatrudnienie czeka także w międzynarodowych firmach, praca w których wymaga znajomości „nietypowych” języków obcych.

Studia w Łodzi

Łódź jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce i dużym ośrodkiem akademickim z rozbudowaną ofertą edukacyjną. Jest to miasto przyjazne studentom, w którym coraz ciekawiej się żyje. Od kilku lat, za sprawą przemiany, jaką przechodzi stolica województwa łódzkiego, coraz więcej się tutaj dzieje. Łódź stała się miastem kojarzonym z przemysłem kreatywnym i designem. Z pewnością wiąże się to z faktem, że wciąż czuć tutaj ducha przemysłów włókienniczego i filmowego, które niegdyś wpłynęły na rozwój miasta.

Choć w Łodzi wciąż znajduje się sporo starych i zniszczonych kamienic, to wiele się zmienia za sprawą remontów. Główną ulicą miasta jest Piotrkowska, na czele ze strefą Piotrkowska Off, w której kumuluje się łódzkie życie towarzyskie i w której znajdują się modne kawiarnie, restauracje i kluby. Dużym atutem Łodzi są imprezy masowe, cyklicznie organizowane przez miasto, w tym festiwale, na które tłumnie ściągają uczestnicy z całej Polski.

Plusem jest także fakt, że wynajem mieszkania lub pokoju jest tutaj tańszy niż w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Kawalerkę w centrum miasta, w okolicy słynnej ulicy Piotrkowskiej, można wynająć już za około 700-1000 złotych, a większe mieszkanie, np. dwupokojowe, to wydatek około 1000-2000 złotych. Również łódzka komunikacja miejska cieszy się bardzo dobrą opinią – umożliwia sprawne przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscami w Łodzi.

Lektura dla studenta filologii słowiańskiej

Jeśli postanowisz przystąpić do rekrutacji na studia slawistyczne w Łodzi, to polecamy Ci książkę, a w zasadzie podręcznik, dzięki któremu doskonale przygotujesz się do studiów i zapoznasz z podstawową wiedzą z zakresu filologii słowiańskiej. Mowa o publikacji autorstwa Leszka Moszyńskiego, „Wstęp do filologii słowiańskiej” – zapraszamy do lektury!Klara Biały

Data publikacji: 20-05-2017