Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi


3 uczelnie w Łodzi - kierunek Wzornictwo

Adres: ul. Targowa 65

90-324 Łódź

Tel.: 570 010 654, 42 678 05 50

E-mail.: info@wssip.edu.pl, dziekanat@wssip.edu.pl

Galeria Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania (WSSiP) w Łodzi <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania (WSSiP) w Łodzi <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

WZORNICTWO Zobacz więcej

Adres: ul. Wojska Polskiego 121

91-726 Łódź

Tel.: +48 42 25 47 408

E-mail.: kancelaria@asp.lodz.pl

asp.lodz.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wzornictwo

Adres: ul. Żeromskiego 116

90-924 Łódź

Tel.: +48 42 631 29 29

E-mail.: rekrutacja@info.p.lodz.pl

p.lodz.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Inżynieria wzornictwa przemysłowego Wzornictwo

Szkoły wyższe z kierunkiem wzornictwo w Łodzi

Planujesz rozpocząć naukę w Łodzi na kierunku wzornictwo? Mamy dla Ciebie krótkie podsumowanie najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim rozpocznie się rekrutacja!

Wzornictwo, choć zalicza się do studiów artystycznych, ma także bardzo praktyczny aspekt. Absolwenci wzornictwa w swojej pracy zawodowej projektują bowiem przede wszystkim np. elementy oprawy wizualnej produktów oraz przedmioty o charakterze użytkowym, które nas otaczają. Designerzy, bo tak nazywa się z angielska projektantów-absolwentów wzornictwa, na co dzień działają na pograniczu sztuki, nauki, przemysłu oraz techniki, dlatego też - jeszcze w toku studiów - zdobywają wiedzę nie tylko z zakresu szeroko rozumianej humanistyki oraz sztuki, ale także nauk technicznych.

Kandydaci na studia z zakresu wzornictwa powinni posiadać talent plastyczny, a także charakteryzować się kreatywnością i umiejętnością poszukiwania twórczych rozwiązań. W zależności od wybranej uczelni i zasad rekrutacji, jakie na niej obowiązują, kandydaci mogą brać udział nie tylko w konkursie świadectw maturalnych, ale też często w egzaminach wstępnych, które dokładnie sprawdzą ich predyspozycje.

Uczelnie w Łodzi, które prowadzą kierunek wzornictwo

Studia w Łodzi na kierunku wzornictwo można podjąć na 3 uczelniach - dwóch państwowych i jednej prywatnej. Przyjrzyjmy się bliżej ich ofercie.

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz, ul. Wojska Polskiego 121
•kierunek: wzornictwo,
•studia licencjackie (3 lata) i magisterskie (2 lata),
•studia prowadzone w trybie stacjonarnym.

Politechnika Łódzka, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, ul. Żeromskiego 116
•kierunek: wzornictwo,
•studia inżynierskie (3,5 roku) i magisterskie (1,5 roku),
•studia prowadzone w trybie stacjonarnym,
•do wyboru 3 specjalności: architektura tekstyliów; architektura ubioru; komunikacja wizualna i techniki druku.

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi, ul. Targowa 65
•kierunek: Wzornictwo / Design / Projektowanie form przemysłowych
•specjalności: projektowanie sprzętu powszechnego użytku, specjalistycznego i środków transportu; projektowanie ubioru konfekcyjnego i obuwia; projektowanie ubioru specjalistycznego przeznaczenia; projektowanie mebli.

Praca dla designera

Absolwent studiów z zakresu wzornictwa ma przed sobą perspektywy pracy na samodzielnym stanowisku lub w ramach zespołu projektowego. Głównym miejscami pracy designerów są:
•studia projektowe,
•pracownie graficzne,
•agencje reklamowe,
•sektor IT,
•branża fashion,
•firmy z różnych gałęzi przemysłu,
•instytucje kulturalne.

W zależności od tego, w czym się wyspecjalizuje - projektowanie mebli, ubrań czy może komunikacja wizualna - designer ma wiele możliwości rozwoju swojej kariery. Co ważne, designerzy swoich sił mogą próbować nie tylko w dziedzinach, w obrębie których uzyskali dyplom, ale także w pokrewnych dziedzinach, w których mogą wykorzystać zdobyte podczas studiów kompetencje.

Studia w Łodzi

Łódź to wyjątkowe miasto, szczególnie interesujące dla studentów kierunków artystycznych, takich jak wzornictwo. Niewątpliwym atutem Łodzi jest fakt, że oferta wyższej edukacji artystycznej jest tutaj wyjątkowo rozwinięta, co sprzyja twórczemu potencjałowi środowisk akademickich. To tutaj odbywa się także międzynarodowy festiwal designu - Łódź Design. Podczas festiwalu prezentowany jest design w rozmaitych odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, przez projektowanie graficzne, art i craft design, architekturę, na modzie kończąc.

Oczywiście Łódź to miasto, w którym studenci będą mogli skosztować studenckiego życia w pełnym wymiarze - nie brak tutaj miejsc, takich jak kluby, puby czy kawiarnie, w których można spotkać się ze znajomymi. Znana jest przestrzeń Piotrkowska OFF, która tętni życiem i w której ciągle coś ciekawego się dzieje. Również jeśli chodzi o koszty utrzymania, Łódź jest dla studentów naprawdę atrakcyjna, głównie ze względu na niższe niż w innych miastach akademickich ceny wynajmu pokoju lub mieszkania. W Łodzi, w samym centrum, wynająć można bowiem samodzielną kawalerkę już za około 700-1000 złotych, większe mieszkanie w okolic głównej arterii miasta, ul. Piotrkowskiej, to wydatek rzędu 1000-2000 złotych, w zależności od powierzchni i standardu wykończenia lokum.

Lektura dla designera

Książką, która powinna trafić na półkę każdego adepta wzornictwa lub po prostu amatora designu, jest Design. Historia projektowania. Autorzy prezentują historię designu od prehistorycznych narzędzi aż po najnowsze gadżety cyfrowe, podkreślając zależność pomiędzy designem a ludzką innowacyjnością, która wpływa na podnoszenie jakości naszego codziennego życia.Autor: Jagoda Majewicz

Data publikacji: 08-03-2017