Kierunek Rachunkowość powstał jako pierwszy w Polsce na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Było to możliwe dzięki pracy i doświadczeniu pracowników Katedry Rachunkowości - jednego z najlepszych ośrodków naukowo-badawczych w kraju w dziedzinie rachunkowości, rozpoznawanego również za granicą. Studenci tego kierunku mają unikalną szansę zdobywać wiedzę w połączeniu z jej praktycznym zastosowaniem pod okiem wybitnych specjalistów.
Zdobywanie wiedzy o finansach od najlepszych
Katedra Rachunkowości WZ UŁ ma w swoim dorobku wiele projektów zrealizowanych dla praktyki gospodarczej, jej pracownicy są autorami wielu projektów przepisów prawa (m.in. ustawa o rachunkowości, ustawa o biegłych rewidentach) oraz regulacji środowiskowych rachunkowości (Krajowe Standardy Rachunkowości). Pracownicy Katedry są członkami wielu znamienitych instytucji i organizacji rachunkowości w kraju i zagranicą - nieustannie poszerzają swoją wiedzę i dzielą się nią ze studentami.
Program studiów powstał we współpracy z praktykami i jest na bieżąco dostosowywany do aktualnych potrzeb rynku. Studenci poznają między innymi formy prowadzenia ewidencji gospodarczej, podstawy prawne działalności gospodarczej, zasady sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz podstawy controllingu w przedsiębiorstwie. Dowiedzą się, jak działają finanse przedsiębiorstw, rachunkowość finansowa i prawo podatkowe i będą mogli zapoznać się z systemem finansowo-księgowym oraz narzędziami informatycznymi niezbędnymi w przyszłej pracy.
Akredytacja ACCA i znajomość oprogramowania
Wydział Zarządzania UŁ posiada akredytację Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) – międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, jednej z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z dziedziny rachunkowości. Członkowie ACCA mają otwartą drogę do kariery wszędzie tam, gdzie poszukiwani są najlepsi specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów. Akredytacja na Wydziale zwalnia absolwentów I stopnia kierunku Rachunkowość z egzaminów F1, F2, F3, F4, F6. Kwalifikacje można rozpocząć już w trakcie studiów i uzyskać zwolnienia z egzaminów i opłat w ACCA na specjalnych warunkach.
Studenci mają także możliwość uzyskania w trakcie zajęć certyfikatu informującego o znajomości oprogramowania wykorzystywanego do badania sprawozdań finansowych. Certyfikat jest wystawiany przez zewnętrzną firmę Datev.pl – największego dostawcę oprogramowania do badania sprawozdań finansowych na rynku polskim i wiodącego na rynku niemieckim.
Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości - SIGMA
Studenci mają dodatkowo wyjątkową szansę zaangażowania się w działalność SIGMY - najstarszego w kraju studenckiego koła naukowego zajmującego się rachunkowością. To tutaj rodzą się projekty studenckie, tworzą artykuły naukowe, ale także więzi i relacje, które zostają już na zawsze. Na przestrzeni 34 lat działalności koło osiągnęło wiele sukcesów naukowych, takich jak duża liczba opublikowanych referatów, zwycięstwa i wyróżnienia w konkursach oraz udział w wielu znaczących konferencjach, seminariach i debatach.
Do kluczowych projektów realizowanych przez koło SIGMA należą: cykliczna Ogólnopolska Konferencja Naukowa SIGMA MARATON, zajęcia dla studentów I roku Rachunkowość 5+, Akademia Rachunkowości SIGMA - cykl szkoleń i warsztatów skierowanych do studentów Wydziału Zarządzania organizowanych w semestrze letnim, SIGMA w szkole - warsztaty dla młodzieży.
Perspektywy po studiach
Absolwenci kierunku wyróżniają się wiedzą o innowacyjnym podejściu do rachunkowości uwzględniającym dynamiczne zmiany w otoczeniu podmiotów gospodarczych, potrafią projektować systemy rachunkowości dopasowane do potrzeb modelu biznesowego danego przedsiębiorstwa. Wykazują bardzo dobrą znajomość języków obcych na poziomie B2 oraz narzędzi informatycznych.
Absolwenci są profesjonalnie przygotowani do podjęcia pracy w biurach rachunkowych, w biurach doradztwa podatkowego, w firmach BPO, w firmach audytorskich, w działach księgowości, działach controllingu w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych, na takich stanowiskach jak: specjalista ds. rachunkowości finansowej, specjalista ds. rachunkowości podatkowej, specjalista ds. rachunkowości zarządczej, doradca podatkowy, samodzielny księgowy, asystent dyrektora finansowego.
Studenci o kierunku Rachunkowość na Wydziale Zarządzania UŁ:
Szczerze polecam kierunek - przekazywana wiedza pochodzi od praktyków, którzy nie skupiają się na książkowych definicjach, ale starają się przedstawić dane zagadnienia na podstawie przykładów. Przedmioty umożliwiają poznanie rachunkowości finansowej, zarządczej, jak i podatków, przez co student zdobywa podstawową wiedzę w wielu obszarach i może wybrać swoją dalszą drogę rozwoju. Będąc studentką trzeciego roku, nie zmieniłabym wydziału ani kierunku studiów.
Aleksandra
Po 2 latach studiowania na Wydziale Zarządzania UŁ wiem, że jest to cudowne miejsce i “mój kierunek”! Rachunkowość to świetna alternatywa dla popularnego na większości uczelni kierunku Finanse i Rachunkowość, zwłaszcza dla ludzi takich, jak ja – chcących rozwijać się w kierunku rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Dodatkowo jest to kierunek praktyczny, dzięki czemu już w trakcie studiowania można poznać realia branży.
Izabela
Zajęcia na tym kierunku są prowadzone merytorycznie i w przyjemnej atmosferze. Ponadto, plan studiów oferuje nam sporo wolnego czasu na rozwój swoich umiejętności i kompetencji.
Martyna
Więcej informacji o kierunku Rachunkowość na stronie: https://www.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/oferta-studiow/rachunkowosc-1
Data publikacji: 14-04-2023