Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

Lokum dla studenta w Łodzi: stancja, akademiki uczelniane, prywatne akademiki?

Lokum dla studenta w Łodzi: stancja, akademiki uczelniane, prywatne akademiki?

Łódź jest popularnym miastem wśród studentów – co roku na łódzkich uczelniach studiuje około 100 tysięcy osób. Wielu z nich przybywa z zagranicy w ramach międzynarodowych programów wymiany studenckiej. Na samym Uniwersytecie Łódzkim jest około 2,5 tys. zagranicznych studentów. Gdzie mogą mieszkać studenci? Do wyboru są stancje w prywatnych mieszkaniach, prywatne i publiczne akademiki. Łódź w dalszym ciągu potrzebuje nowych miejsc dla żaków, bo na tym rynku popyt przerasta podaż.

Kto pierwszy, ten lepszy


W Łodzi studiuje około 100 tysięcy studentów, głównie na uczelniach takich jak Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz Łódzka Filmówka. Według szacunków tylko około 20-30% z nich mieszka z rodzicami. Reszta jest spoza Łodzi i nie ma możliwość mieszkania z rodziną, więc musi szukać lokum. To około 70 tysięcy ludzi, którzy co roku w październiku potrzebują dachu nad głową na kolejny rok akademicki. Taka rzesza ludzi potrzebuje wielu lokali mieszkaniowych, dlatego popyt na stancje czy akademiki jest ogromny. Nie wszyscy znajdują miejsca w akademikach publicznych, które dla wielu są atrakcyjne cenowo. Tutaj liczy się szybkość – kto pierwszy, ten lepszy. Ci, którym nie uda się znaleźć miejsca w akademiku uczelnianym – czy nie chcą do niego trafić – mają do wyboru wynajem mieszkania lub prywatny akademik. Łódź ostatnio ma coraz więcej ofert prywatnych akademików, bo inwestorzy zwietrzyli dobrą szansę na zarobek i chłonny rynek.

Mieszkanie dla studenta: wynajem


Studenci mają trzymiesięczne wakacje, ale ten, kto chce trafić na dobrą ofertę mieszkaniową, nie może podczas nich próżnować. Rynek wynajmu studenckich mieszkań przeżywa oblężenie i już w lipcu zaczyna się wyścig o dobre cenowo i lokalizacyjne mieszkanie. Bo właśnie te dwa aspekty liczą się dla żaków najbardziej – niewysoka cena najmu oraz bliska odległość do uczelni i centrum miasta, gdzie toczy się życie studenckie.
Szukając mieszkania na studia, trzeba rozglądać się za ofertami wyraźnie dedykowanymi studentom. To bowiem specyficzny rodzaj najemcy, który nie każdemu odpowiada. Student wynajmuje często mieszkanie jedynie na 10 miesięcy w roku, bo na wakacje wraca do rodzinnego domu albo podróżuje. Lubi wynajmować lokum ze znajomymi, co sprawia, że łatwo o konflikty i zdarzają się słynne studenckie imprezy, których niektórzy właścicieli mieszkań się obawiają.
Z drugiej strony, jest wielu właścicieli lokali, którzy szykują mieszkania specjalnie pod studentów, bo cieszy ich niemal pewność znalezienia najemców, stabilny okres umowy, konkretny cel wynajęcia mieszkania. Student raczej nie wyprowadzi się w połowie roku, bo gdzieżby się podział. Ponadto ze względu na wspominany popyt przerastający podaż, można dyktować niezłe warunki cenowe za mieszkania studenckie, zwłaszcza, gdy są one w dogodnej lokalizacji i o dobrym standardzie. Dlatego kupowanie mieszkania z celem późniejszego wynajmu dla studentów cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. To lepsza inwestycja niż lokata, bo zwrot środków może być wyższy, biorąc pod uwagę, jak niskie stopy procentowe są obecnie w Polsce.

Uczelniane akademiki: Łódź


Najtańszą opcją mieszkania na studiach są publiczne akademiki. Niestety nie ma w nim zbyt dużo miejsc – w Łodzi jest to raptem 8 tysięcy we wszystkich domach studenckich. Co więcej, standard tych akademików nie jest zbyt wysoki, bo uczelniom brak środków na ich remonty. Wolą zresztą przeznaczyć pieniądze na poprawę infrastruktury na uczelniach, zaplecze dydaktyczne czy remonty siedzib wydziałów.

Akademik Łódź: uniwersytet


Uniwersyteckie miasteczko nazywane jest Lumumbowem od ulicy, przy której jest położone: Patrice’a Lumumby. To obrzeża łódzkiego Śródmieścia. W skład miasteczka wchodzi 10 akademików z łącznie ponad 4 000 miejsc. Blisko stąd do wszystkich ważniejszych wydziałów UŁ, trochę dalej jest jedynie do rektoratu oraz wydziału Ekonomiczno-Społecznego. Ile płaci się za pokój w akademiku na UŁ? Od 270 do 260 zł za miesiąc za miejsce w pokoju trzyosobowym, od 310 do 400 zł w pokoju dwuosobowym oraz od 550 do 700 zł za pokój jednoosobowy. Do centrum z Lumumbowa jest około 10 minut tramwajem.

Kampus Politechniki Łódzkiej


Politechnika ma swoje akademiki bliżej centrum, a także bardzo niedaleko większości wydziałów uczelni. Kampus składa się z 9 budynków oferujących 3 000 miejsc. Za miejsce w pokoju trzyosobowym za miesiąc płaci się od 290 do 310 zł, w pokoju dwuosobowym od 340 do 370 zł, a jednoosobowy pokój kosztuje od 380 do 420 zł.

Akademiki Łódź: Uniwersytet Medyczny


Studenci UM w Łodzi nie mają łatwo: akademiki są rozproszone po mieście, bo znajdują się w części na Lumumbowie, w części przy ulicy Hallera czy w pobliżu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego, a do tego wydziały UM także są rozsiane w wielu lokalizacjach. Jak to wygląda cenowo? Za miejsce w pokoju dwuosobowym płaci się od 300 do 510 zł za miesiąc, a za „jedynkę” od 650 do 990 zł. Ta najwyższa cena jest za pokój o wysokim standardzie w świeżo odremontowanym domu studenckim.

Akademiki uczelni artystycznych


Łódzka Filmówka ma swoje akademiki w samym sercu miasta, przy ulicy Piotrkowskiej. Ceny w nich wahają się od 260 zł za pokój jednoosobowy do 270 za miejsce w pokoju dwu- albo trzyosobowym za miesiąc. Z kolei dom studencki Akademii Muzycznej zlokalizowany jest przy ulicy Żubardzkiej, dalej od centrum i aż 20 minut tramwajem od siedziby głównej uczelni. Blisko za to jest z niego do sali koncertowej akademii. Sam akademik jest po remoncie i ma 156 miejsc. Dla studentów Akademii Sztuk Pięknych alma mater przewidziała 90 miejsc w akademiku na Bałutach, zaraz koło siedziby uczelni. Cena za miesiąc to 530 zł. Akademik składa się z 18 mieszkań, każdy z pokojem jednoosobowym oraz trzyosobowym, wspólną łazienką i kuchnią. Wszystkie lokale są odnowione.

Prywatny akademik Łódź: oferta Basecamp


Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w akademikach uczelnianych oraz wysokie nasycenie rynku mieszkań na wynajem, w ostatnich latach prywatni inwestorzy upatrzyli szansę na zysk w budowaniu prywatnych akademików. To lokale przeznaczone dla studentów, o wysokim standardzie i dopasowane do ich potrzeb – m.in. oferujące superszybki Internet i wygodne miejsca do nauki. Gdzie powstają prywatne akademiki? Łódź ma ich już kilka, podobnie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań. Nowe budynki cały czas powstają. Jednym z prywatnych akademików w Łodzi jest BaseCamp. Zlokalizowany w Łódzkiej Drukarni, niegdyś oazie przemysłu miastowego, BaseCamp jest tętniącym życiem studenckim miejscem oferującym kameralne i wygodne pokoje mieszkania oraz apartamenty z prywatnymi łazienkami oraz wyposażonymi kuchniami. BaseCamp jest zaraz koło bramy Uniwersytet Łódzkiego. Ceny zaczynają się od 1 200 złotych za studio do 22 m2 do 1 820 za apartament o powierzchni 42 m2. Można wybrać pojedyncze mieszkanie albo dla dwóch osób. Poczytaj więcej o ofercie prywatnych akademików, Łódź na: https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/.

Gdzie lepiej mieszkać na studiach?


Jakie są plusy i minusy każdej z opcji mieszkania studenckiego w Łodzi?

Publiczne akademiki, Łódź: plusy i minusy


Plusy:

 • Niska cena;

 • W większości przypadków bliskość uczelni;

 • Możliwość poznania innych studentów;

 • Imprezowe życie studenckie.


Minusy:

 • Niski standard w większości przypadków;

 • Brak prywatności w pokojach kilkuosobowych i wspólna łazienka;

 • Brak spokoju i ciszy, by móc się uczyć do egzaminów;

 • Niektóre z nich są położone daleko od centrum miasta, gdzie tętni studenckie życie.


Mieszkanie na stancji w Łodzi: plusy i minusy


Plusy:

 • Możliwość wyboru lokalizacji, standardu, ceny mieszkania;

 • Prywatność;

 • Spokój i cisza;

 • Dużo miejsca.


Minusy:

 • Wysoka cena;

 • Konieczność aktywnego szukania idealnego mieszkania już w wakacje;

 • Ryzyko natrafienia na nieuczciwego właściciela sprawiającego problemy;

 • Odizolowanie od innych studentów.


Akademiki prywatne w Łodzi: plusy i minusy na przykładzie BaseCamp


Plusy:

 • Wysoki standard pokojów;

 • Prywatna kuchnia;

 • W pełni wyposażona łazienka;

 • Możliwość wyboru pokoju jednoosobowego albo ze współlokatorem;

 • Szybki Internet;

 • Bliskość Uniwersytetu Łódzkiego;

 • Dużo miejsca na rzeczy;

 • Siłownia, sklep, pralnia i parking w budynku;

 • Wspólna przestrzeń wewnątrz i na świeżym powietrzu;

 • Pokoje cichej nauki;

 • Wspólne kuchnie;

 • Rowery do wypożyczenia;

 • Pokoje dla niepełnosprawnych;

 • Różne pakiety cenowe;

 • Możliwość integracji z innymi studentami, a jednocześnie prywatność.


Minusy:

 • Wysokie ceny w porównaniu do akademików publicznych;

 • Niekonieczne blisko do innych uczelni poza UŁ.


Wybór lokum na studia zależy od budżetu i potrzeb studenta. Niektórzy lubią gwarne życie akademików, inni woleliby ciszę i spokój, by móc się uczyć. Dla jednych cena za wynajem za mieszkanie jest nie do przejścia, inni nie wyobrażają sobie mieszkać w dość spartańskich warunkach niektórych publicznych akademików. Na szczęście w Łodzi każdy może wybrać idealną opcję dla siebie.

Data publikacji: 01-08-2019

Aktualności z Łodzi