Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

5 uczelni w Łodzi - kierunek Filmowy

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

REALIZACJA OBRAZU FILMOWEGO, TELEWIZYJNEGO I FOTOGRAFIA (zobacz kierunki)

Adres: ul. Sienkiewicza 9

90-113 Łódź

Tel.: 42 664 66 56, 42 664 66 57

FAX.: 42 239 39 57

Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź
Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

spec. Aktorstwo filmowe, telewizyjne i reklamowe spec. Produkcja filmowa, telewizyjna i reklamowa spec. Reżyseria filmowa, telewizyjna i reklamowa
spec. Sztuka operatorska filmowa, telewizyjna i reklamowa

Adres: ul. Wojska Polskiego 121

91-726 Łódź

Tel.: 42 25-74-598

FAX.: 42 24-47-560

www.asp.lodz.pl

Adres: ul. Targowa 61/63

Łódź

Tel.: 42 634-58-00

FAX.: 42 674-81-39

https://www.filmschool.lodz.pl/

Adres: ul. Sterlinga 26

90-212 Łódź

Tel.: 800 080 888 - bezpłatna infolinia tel.: 42 631 58 00, 42 631 58 01 - rekrutacja

FAX.:

www.ahe.lodz.pl

Studia filmowe w Łodzi

Studia filmowe w Łodzi to marzenie niejednego maturzysty. Ty też planujesz aplikować na którąś z łódzkich uczelni? Jeśli tak, zapraszamy do lektury – mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji!

Chcesz rozpocząć studia w Łodzi na którymś z kierunków filmowych? Nic dziwnego! Łódź jest najlepszym możliwym miejscem do zgłębiania tajemnic kina. Stolica polskiego filmu, „Hollyłódź”, jest mocno związana z historią polskiej kinematografii. To tutaj odbył się pierwszy polski pokaz filmowy, tutaj powstało pierwsze kino na ziemiach polskich, a po wojnie działała – w okresie PRL – największa wytwórnia filmowa. Łódź to w końcu szkoła filmowa, którą ukończyli m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Roman Polański.

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie, z którego dowiesz się m.in., jakie uczelnie w Łodzi prowadzą studia filmowe. Sprawdź, jakie jeszcze przydatne informacje mamy dla Ciebie!

Państwowe i prywatne uczelnie w Łodzi

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, ul. Targowa 61

Łódzka filmówka oferuje kandydatom kilka kierunków z zakresu sztuki filmowej:
Reżyseria – stacjonarne pięcioletnie jednolite studia magisterskie ze specjalnościami: reżyseria filmowa i telewizyjna, montaż filmowy, scenariopisarstwo.

Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia - pięcioletnie jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym, ze specjalnościami: sztuka operatorska albo film animowany i efekty specjalne.

Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej – stacjonarne i niestacjonarne studia I oraz II stopnia.

Uniwersytet Łódzki, ul. Pomorska 171

Filmoznawstwo – studia stacjonarne I stopnia. Na stacjonarnych studiach II stopnia – specjalność filmoznawstwo w ramach kierunku kulturoznawstwo.

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi, ul. Targowa 65

→ Studia na Wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego – w ramach specjalności: sztuka operatorska, reżyseria, cyfrowe techniki specjalne, montaż filmowy i telewizyjny, animacja. W zależności od kierunku są to studia jednolite magisterskie lub studia II stopnia (w trybie stacjonarnym) albo studia w systemie 3+2, czyli studia I i II stopnia (w trybie niestacjonarnym).

Praca po studiach filmowych

W zależności od ukończonego kierunku, absolwenci studiów filmowych podejmują pracę na różnych stanowiskach, najczęściej w szeroko rozumianej branży filmowej, mediach czy kulturze.

Operatorzy kamery czy reżyserzy znajdują zatrudnienie m. in. na planach filmów, seriali czy programów telewizyjnych, ale także reklam, teledysków czy podczas transmisji wydarzeń. Współpracuje z domami produkcyjnymi, stacjami TV, wytwórniami filmowymi. Działają także często na rzecz produkcji offowych, tworząc kino niezależne.

W przypadku montażystów czy specjalistów z zakresu postprodukcji jest nieco inaczej – wykonują oni swoją pracę już po zakończeniu zdjęć, pracują głównie w domach produkcyjnych czy wytwórniach filmowych, a także dla telewizji. Wszystkie te profesje są wysoko opłacane, wyjątkiem bywają tutaj produkcje niezależne, które mają znacznie niższy budżet niż projekty komercyjne.

Studia w Łodzi

Dla studentów kierunków filmowych Łódź jest prawdziwą Ziemią Obiecaną. Poza tym, Łódź przechodzi w ostatnim czasie prawdziwą transformację. W mieście odbywa się wiele ciekawych imprez kulturalnych, nie tylko tych związanych z kinem czy teatrem. Studenci kierunków filmowych w Łodzi na pewno znajdą wiele inspiracji do tworzenia własnej sztuki. Łódź, ze Słynną Piotrkowską na czele, oferuje studentom także bogate życie rozrywkowe i towarzyskie.

Mieszkanie dla studenta w Łodzi

Łódź, jeśli chodzi o koszty wynajmu mieszkania, zalicza się do najtańszych miast akademickich. Kawalerkę w łódzkim Śródmieściu wynająć można już za 700-1000 złotych, większe mieszkanie, które można współdzielić ze znajomymi, to wydatek rzędu 1000-2000 złotych, w zależności od standardu wykończenia. Studenci korzystają też chętnie z oferty łódzkich akademików, które są znacznie tańsze w utrzymaniu.

Lektura dla kinomana

Jeśli myślisz o podjęciu studiów filmowych, z pewnością kochasz kino. Polecamy Ci wobec tego lekturę, której nie może pominąć żaden kinoman! „Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL” prezentuje kulisy powstawania 10 najbardziej kultowych polskich filmów – m. in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego czy „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. Dzięki mobilnej aplikacji, dołączonej do książki, można obejrzeć wszystkie omawiane w książce sceny.Autor: Joanna Litwin
Data publikacji: 27-10-2016