Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

2 uczelnie w Łodzi - kierunek Aktorstwo

Adres: ul. Sienkiewicza 9

90-113 Łódź

Tel.: 42 664 66 56, 42 664 66 57

FAX.: 42 239 39 57

Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź
Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

spec. Aktorstwo filmowe, telewizyjne i reklamowe

Adres: ul. Targowa 61/63

Łódź

Tel.: 42 634-58-00

FAX.: 42 674-81-39

https://www.filmschool.lodz.pl/

Studia aktorskie w Łodzi

Marzysz o indeksie Wydziału Aktorskiego jednej ze szkół teatralnych w Polsce? Być może rozważasz studia w Łodzi, na słynnej filmówce? Jeśli tak, mamy dla Ciebie kilka ciekawych informacji!

O studiach aktorskich marzy wielu maturzystów. Wśród kierunków studiów dostępnych w ofercie łódzkich uczelni to właśnie aktorstwo cieszy się zazwyczaj największym powodzeniem! Co więcej, o jeden indeks walczy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób, a egzaminy wstępne zyskały sławę jednych z najtrudniejszych.

Rekrutacja na studia aktorskie w Łodzi wymaga zarówno talentu, jak i szczęścia, na sukces wpływ mają oczywiście także determinacja kandydata i jego przygotowanie. Egzaminy wstępne, podczas których kandydaci prezentują się w wybranym przez siebie repertuarze, mają za zadanie sprawdzić predyspozycje kandydata - warunki sceniczne, głos i słuch, wymowę, interpretację wiersza, prozy oraz utworu wokalnego, a także sprawność fizyczną i poczucie rytmu.

Uczelnie w Łodzi, które prowadzą studia aktorskie

Tylko jedna uczelnia w Łodzi oferuje studia aktorskie. Jest to Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, czyli łódzka filmówka. Łódź, obok Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Białegostoku, jest jednym z 5 miast, w których można studiować aktorstwo. Co roku w Łodzi o jedno z 22 miejsc walczy kilkaset osób - w roku akademickim 2015/2016 o przyjęcie na Wydział Aktorski ubiegało się ponad 700 osób!

To właśnie Wydział Aktorski, który znajduje się pod adresem ul. Targowa 61/63, oferuje kierunek aktorski. Są to jednolite studia magisterskie, trwające 9 semestrów, czyli 4,5 roku. Studia aktorskie w Łodzi prowadzone są w trybie stacjonarnym. Na zakończenie studiów studenci piszą pracę magisterską oraz występują w spektaklu dyplomowym - oba te zadania wchodzą w skład egzaminu magisterskiego. Pozytywne zaliczenie egzaminu skutkuje uzyskaniem tytułu magistra sztuki.

Praca dla absolwenta studiów aktorskich

Absolwenci kierunku aktorskiego są przygotowani do pracy aktora filmowego, teatralnego oraz telewizyjnego.
Choć wielu osobom zawód aktora kojarzy się głównie ze sławą, wysokimi zarobkami czy zainteresowaniem mediów, to taki obraz aktora dotyczy jedynie wąskiej grupy reprezentantów tej profesji. Tylko produkcje filmowe i telewizyjne, które osiągają najwyższe wyniki oglądalności, mogą zapewnić występującym w nich aktorom splendor i uznanie publiczności, a także wysokie wynagrodzenie.

Większość aktorów wykonuje swoją pracę z dala od błysku fleszy, np. w teatrze, nie zyskując większego rozgłosu czy pieniędzy. Aktorzy podejmują także pracę w radio czy na estradzie, wielu z nich występuje również w reklamach. Zatrudniani są też w instytucjach kultury, a część z nich obiera ścieżkę pedagogiczną. Aktorzy najczęściej angażowani są do poszczególnych projektów na podstawie castingów, wielu aktorów współpracuje także z agencjami, które troszczą się o ich interesy.

Studia w Łodzi

Łódź to miasto, które nie bez przyczyny kojarzy się z kinem. To tutaj powstała pierwsza szkoła filmowa w Polsce. Najwięksi polscy aktorzy kończyli właśnie Wydział Aktorski w Łodzi - m.in. Cezary Pazura, Artur Barciś, Małgorzata Foremniak, Agnieszka Dygant, Janusz Gajos czy Zbigniew Zamachowski. Łódź to także miasto, które studentom kierunków związanych ze sztuką, a takim jest aktorstwo, oferuje na co dzień wiele artystycznych inspiracji.

W Łodzi odbywa się wiele imprez kulturalnych, także tych związanych z kinem i teatrem, działa tutaj również wiele instytucji kultury - zarówno państwowych, jak i prywatnych. Studenci aktorstwa w Łodzi nie będą mogli również narzekać na życie rozrywkowo-towarzyskie - w mieście znajduje się wiele klubów, pubów i kawiarni, w których można spędzać czas ze znajomymi, np. słynna Piotrkowska OFF.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania w Łodzi - a ta kwestia z pewnością interesuje osoby, które pochodzą spoza stolicy województwa łódzkiego - to ceny zalicza się do najniższych w kraju (spośród miast akademickich). Kawalerkę w centrum Łodzi, w okolicy Piotrkowskiej, wynająć można za około 700-1000 złotych, a większe mieszkanie, np. dwu- lub trzypokojowe, to koszt około 1000-2000 złotych.

Lektura dla studenta aktorstwa

Aby być dobrym aktorem, nie wystarczy talent - o sukcesie zdecyduje ciężka praca, także skierowana na poszerzenie umiejętności z zakresu improwizacji. O tym, w jaki sposób perfekcyjnie opanować tę sztukę, pisze Stephen Book - nauczyciel wielu szkół czy warsztatów aktorskich w Hollywood - w swojej książce
Podręcznik dla aktorów. Technika improwizacji dla profesjonalnych aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych
. Polecamy ją także kandydatom na studia aktorskie!Autor: Maria Kulczycka

Data publikacji: 22-02-2017