Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

2 uczelnie w Łodzi - kierunek Chemia

Adres: ul. Żeromskiego 116

90-924 Łódź

Tel.: +48 42 631 29 29

E-mail.: rekrutacja@info.p.lodz.pl

p.lodz.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Chemia budowlana Technologia chemiczna Chemia
Inżynieria chemiczna i biochemiczna Analityka chemiczna Chemia w kryminalistyce

Adres: ul. Narutowicza 68

90-136 Łódź

Tel.: 42 635-41-78, 42 635-40-86

E-mail.: rekrutacja@uni.lodz.pl

uni.lodz.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Analityka chemiczna Chemia Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
Chemia materiałów i nanotechnologia Nauczanie chemii

Chemia w Łodzi

Jeśli chcesz wiedzieć, które uczelnie oferują studia w Łodzi na kierunku chemia, zapraszamy do lektury naszego podsumowania! Dowiesz się z niego także sporo o Łodzi jako studenckim mieście.

Chemia ma swoje początki w starożytności, a dokładnie w paranaukowej alchemii, która skupiała się na poszukiwaniach owianego legendą kamienia filozoficznego. Chemia XXI wieku to jednak zupełnie inna historia. Współcześnie chemia zaliczana jest do nauk podstawowych, co oznacza, że rozwój tej dziedziny był kamieniami milowymi postępu technologicznego naszej cywilizacji.

Studia na kierunku chemia są z pewnością dla osób, które cechuje precyzja i rzetelność. Nie obejdzie się bez wrodzonej badawczej ciekawości i wnikliwości, umiejętność stawiania i rozwiązywania problemów badawczych. Podstawową kompetencją chemika powinna być także systematyczność oraz odporność na monotonię. Niewskazane będą, z uwagi na specyfikę pracy laboratoryjnej, która stanowi ważny element edukacji, zły stan zdrowia lub alergie.

Uczelnie w Łodzi, na których można studiować chemię

Uniwersytet Łódzki, Wydział Chemii, ulica Tamka 12

• chemia – studia licencjackie i magisterskie, w trybie dziennym i zaocznym ze specjalnością chemia w nauce i gospodarce lub chemia i nanotechnologia współczesnych materiałów (specjalność tylko na studiach dziennych);

• chemia kosmetyczna – studia licencjackie, w trybie dziennym i zaocznym;

• analityka chemiczna – studia licencjackie i magisterskie, w trybie dziennym.

Politechnika Łódzka, Wydział Chemiczny, ulica Stefana Żeromskiego 116

• chemia – studia inżynierskie i magisterskie, prowadzone w trybie dziennym, z kilkoma specjalnościami do wyboru (m.in. analiza chemiczna w kontroli jakości i ochronie środowiska; chemia biologiczna; chemia analityczna i strukturalna; chemia i fizyka polimerów; chemia medyczna i inne);

• chemia budowlana – studia inżynierskie, w trybie dziennym;

• technologia chemiczna – studia inżynierskie i magisterskie, w trybie dziennym, do wyboru kilka specjalności, m.in. inżynieria biomateriałowa i radiacyjna; technologia barwników i chemii gospodarczej; technologia chemiczna nieorganiczna; technologia chemiczna organiczna; technologia polimerów; technologia leków i środków ochrony roślin i inne;

• chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia – nowość!, studia magisterskie, prowadzone wspólnie przez Politechnikę Łódzką, Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Praca dla absolwenta chemii

Absolwenci chemii znajdują zatrudnienie najczęściej w firmach przemysłu chemicznego – m.in. w laboratoriach czy warsztatach specjalistycznych; w laboratoriach analitycznych, w firmach z branży kosmetycznej, petrochemicznej, przetwórczej, farmaceutycznej, spożywczej czy budowlanej.

Chemicy pracują również w przemyśle ciężkim. Po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych absolwenci chemii mogą podjąć także pracę dydaktyczną – nie tylko w gimnazjach czy szkołach średnich, ale i (decydując się na rozwój kariery naukowej np. w ramach studiów doktoranckich) w wyższym szkolnictwie wojskowym i cywilnym czy instytutach badawczo-rozwojowych.

Studia w Łodzi

Łódź to trzecie, pod względem liczby mieszkańców, miasto w Polsce. To również silny ośrodek akademicki – znajduje się tutaj ponad 20 uczelni zarówno państwowych, jak i prywatnych. Wśród nich są Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka, na których studiować można chemię. Obie uczelnie mają silną pozycję w rankingach uczelni prowadzących ten kierunek, a także ciekawe, przyszłościowe specjalności.

Studenci chemii mogą oczekiwać od Łodzi nie tylko edukacji na dobrym poziomie, ale także prawdziwie studenckiego sznytu miasta. Łódź może wiele zaoferować studentom – przy Piotrkowskiej i w ramach kreatywnej przestrzeni Piotrkowska OFF działają puby, kluby i restauracje, w których można spędzać czas ze znajomymi. Łódź to także bogate życie kulturalne, szczególnie w zakresie sztuki czy designu.

Mieszkanie studenckie w Łodzi

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania lub pokoju w Łodzi, to mamy dobrą wiadomość – Łódź jest sporo tańsza niż większe miasta akademickie, jak np. Warszawa. Bałuty – dzielnica, która wydała kilku znanych raperów i w której mieści się znane centrum handlowe Manufaktura – są często wybieraną przez studentów lokalizacją. Wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje tutaj od 800 złotych (plus czynsz administracyjny i opłaty licznikowe). Samodzielny pokój w mieszkaniu studenckim w tej okolicy to miesięczny wydatek rzędu 450-500 złotych.

Lektura branżowa

„Laboratorium w szufladzie: Chemia” to książka, której tematyka z pewnością przekona do siebie kandydata na studia chemiczne, doskonale zorientowanego w wielu zagadnieniach z zakresu chemii. Książka omawia bowiem doświadczenia, które czytelnik może samodzielnie przeprowadzić w domu, dysponując odpowiednim sprzętem. Publikacja wychodzi ponad standardowe, szkolne ujęcie omawianych kwestii. Polecamy!



Autor: Jagoda Król

Data publikacji: 07-11-2016