Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

5 uczelni w Łodzi - kierunek Filologia angielska

Adres: ul. Sienkiewicza 9

90-113 Łódź

Tel.: 42 664 66 56, 42 664 66 57

FAX.: 42 239 39 57

Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź
Galeria Społeczna Akademia Nauk (SAN) Łódź

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia angielska (zobacz kierunki)

Adres: ul. Narutowicza 68

90-136 Łódź

Tel.: 42 635-41-78, 42 635-40-86

FAX.: 42 665 57 71, 42 635 40 43

www.uni.lodz.pl informatory.uni.lodz.pl rekrutacja.uni.lodz.pl

Adres: ul. Sterlinga 26

90-212 Łódź

Tel.: 800 080 888 - bezpłatna infolinia tel.: 42 631 58 00, 42 631 58 01 - rekrutacja

FAX.:

www.ahe.lodz.pl

Adres: ul. Brzozowa 3/9

93-101 Łódź

Tel.: 42 689-72-10, 42 684-14-74

FAX.: 42 689-72-13

www.wssm.edu.pl

Adres: ul. Sterlinga 26

90-212 Łódź

Tel.: 800 080 888, 42 63 15 800/801

FAX.:

www.puw.pl

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Łodzi

Z łatwością uczysz się języków obcych? Interesuje Cię kultura krajów anglojęzycznych? Chętnie poznasz lepiej realia Wielkiej Brytanii? Studia na kierunku filologia angielska mogą być dla Ciebie! Dowiedz się już dzisiaj, jak wyglądają studia anglistyczne w Łodzi!

Studia z zakresu filologii angielskiej, którą nazywa się także anglistyką, są niezwykle popularne wśród absolwentów szkół średnich; zwłaszcza tych, którzy mają predyspozycje do nauki języków obcych i żywią zainteresowanie kulturą brytyjską, a także realiami życia w krajach anglojęzycznych, na czele z Wielką Brytanią. O jeden indeks, w zależności od uczelni i miasta akademickiego, walczy kilka lub nawet kilkanaście osób.

Współcześnie, gdy język angielski jest najpopularniejszym językiem obcym w Polsce, a także niezwykle popularnym w Europie (co trzeci Europejczyk mówi po angielsku), taki wybór kierunku studiów wcale nie dziwi. Język angielski stanowi obecnie międzynarodowy język biznesu i nauki, można się w nim porozumieć w wielu zakątkach świata. Znajomość tego języka to już nie atut, ale standard w wielu branżach.

Same studia anglistyczne to jednak nie tylko nauka angielskiego. Podczas studiów przyszli angliści poznają także kanon literacki stworzony w języku angielskim. Są to studia filologiczne, więc zachowana jest równowaga pomiędzy przedmiotami z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. W programie studiów obecne są także przedmioty, dzięki którym studenci poznają historię i kulturę krajów anglojęzycznych.

Uczelnie w Łodzi, na których można studiować filologię angielską

W Łodzi jest kilka uczelni, które posiadają w swojej ofercie studia na kierunku filologia angielska. Są to zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne. Przyjrzyjmy się bliżej propozycji tych uczelni.

Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny, ulica Pomorska 171/173

Na Uniwersytecie Łódzkim można studiować filologię angielską zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Program studiów licencjackich realizować można tylko w trybie stacjonarnym, a więc dziennie. Studia magisterskie dostępne są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Studenci studiów licencjackich wybierają w toku nauki jedną z 5 specjalności:
•anglistyczna,
•wiedza o kulturze,
•filologia angielska z drugim językiem obcym,
•tłumaczeniowa,
•nauczycielska.

Studenci dziennych studiów magisterskich wybierają jedną z 4 specjalności:
•ogólna,
•nauczycielska,
•tłumaczeniową,
•kultura i media.

Studenci zaocznych studiów magisterskich mają do wyboru specjalność translatorską albo anglistyczną.

Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi, ulica Brzozowa 3/9

Jest to uczelnia prywatna, która oferuje kandydatom możliwość podjęcia studiów licencjackich lub magisterskich na kierunku filologia angielska. Studia są prowadzone zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Na studiach licencjackich do wyboru są 2 modele studiowania:
•model akademicki: kształcenie tradycyjne,
•model biznesowy: studia filologiczne + staż z wynagrodzeniem.

Na studiach magisterskich studenci również wybierają 1 spośród 2 modeli studiowania:
•model akademicki: kształcenie tradycyjne,
•model Foreign Languages and Business Communication: studia filologiczne z drugim językiem obcym + staż z wynagrodzeniem.

Społeczna Akademia Nauk, ulica Sienkiewicza 9

Ta uczelnia prowadzi studia licencjackie oraz magisterskie z dwoma specjalnościami: nauczycielską i translatorską.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, ulica Sterlinga 26

Na tej uczelni także można studiować filologię angielską w ramach studiów licencjackich oraz magisterskich.

Praca dla anglisty

Dobra wiadomość dla absolwentów filologii angielskiej jest taka, że - mimo iż na rynku coraz więcej osób posługuje się swobodnie językiem angielskim - pracy wciąż jest wiele. Wielu pracodawców, reprezentujących rozmaite branże, poszukuje filologów, a następnie szkoli ich z zakresu przyszłych obowiązków zawodowych. Jest to częsta praktyka między innymi w międzynarodowych firmach lub korporacjach z zagranicznym kapitałem.

Angliści mogą podjąć pracę jako tłumacze, tłumacze przysięgli, nauczyciele w placówkach edukacyjnych na różnym szczeblu czy lektorzy w szkołach językowych. Znajomość języka angielskiego otwiera także drzwi do kariery w branży turystycznej czy w mediach.

Studia w Łodzi

Łódź to jedno z największych miast w Polsce pod względem liczby mieszkańców i jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Działają tutaj 24 uczelnie publiczne i prywatne. Wśród nich są szkoły wyższe, które przodują w ogólnopolskich rankingach - Uniwersytet Łódzki jest na przykład na 11. miejscu wśród 35 polskich uczelni oferujących studia filologiczne. Łódź jest niezwykle atrakcyjna pod względem oferty kulturalnej - w mieście wiele się dzieje, nie sposób się tutaj nudzić.

Łódź pozostaje także jednym z najbardziej atrakcyjnych miast akademickich pod względem kosztów wynajmu mieszkania lub pokoju. Kawalerkę w ścisłym centrum miasta, w pobliżu ulicy Piotrkowskiej, która tętni życiem kulturalnym i towarzyskim, znaleźć można już za kilkaset złotych. Większe mieszkanie, składające się z 2 lub 3 pokoi, można wynająć już za ok. tysiąc złotych miesięcznie.

Lektura dla anglisty

Świetną propozycją dla przyszłego anglisty będzie lektura zaliczana do klasyki literatury angielskiej „Duma i Uprzedzenie” (ang. „Pride and Prejudice”) autorstwa Jane Austen. Choć jest napisana w konwencji romansu, to jednocześnie jest to jedna z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. Autorka prezentuje życie wyższych sfer w Anglii, na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzięki trafnym obserwacjom psychologicznym, humorowi i wątkom romansowym książka cieszy się olbrzymią popularnością także współcześnie.Autor: Martyna Konieczna

Data publikacji: 27-05-2017