Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

Dlaczego pozycja spoczynkowa języka jest taka ważna?

Dlaczego pozycja spoczynkowa języka jest taka ważna?

Przyglądając się bliżej zagadnieniu możemy się natknąć na trzy różne nazewnictwa: pozycja spoczynkowa, pozycja kobry, a także pozycja wertykalno-horyzontalna, nie mniej jednak każda z nich oznacza dokładnie to samo.

Co kryje się pod hasłem pozycja spoczynkowa języka?


Zastanawiałeś się kiedyś co robi Twój język kiedy nic nie mówisz? Zapewne nie, gdyż zaczynamy myśleć o pewnych kwestiach wówczas, gdy zaczynają nas one dotyczyć. Ten kto nieco zagłębił się w tematykę logopedyczną powinien wiedzieć gdzie spoczywa jego język! Otóż język swoją masą powinien rozkładać się na podniebieniu.

Oddziaływanie języka na prawidłowy rozwój zgryzu


Język spoczywający na podniebieniu  stanowi coś na wzór naturalnego aparatu ortodontycznego, zapewniając prawidłowy rozwój górnego i dolnego łuku zębowego.

Dla ciekawskich - górny łuk zębowy powinien przypominać swoim ułożeniem literę "U", z kolei dolny literę "V".

Jak układać język?


Mniej więcej 2/3 masy język zbliżone jest do podniebienia. Język nie powinien być przyssany do podniebienia, a luźno rozłożony na wałku dziąsłowym, tak aby pozycja ta była wygodna.
Należy pamiętać, że czubek języka nie powinien dotykać górnych siekaczy. Jeśli tak się dzieje, tzn. język tłoczy się na zęby, łatwo wówczas o ich wychylenie.

Przyczyny nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka


Najczęściej spotyka się nieprawidłowe ułożenie języka w tak zwanej postaci dorsalnej, tzn. z czubkiem języka opartym o dolne siekacze. Inną pozycją może być wyżej wspomniana z czubkiem języka napierającym na górne siekacze.
Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w obrębie pozycji spoczynkowej języka upatruje się w okresie dzieciństwa. Są one związane zarówno ze sposobem oddychania (prawidłowy sposób oddychania: tor nosowy, nieprawidłowy: tor ustny), infekcjami górnych dróg oddechowych, przerostem migdałów (migdałów podniebiennych i/lub migdała gardłowego), a także jedzeniem i piciem.

 • Oddychanie ustami - może wynikać z częstych infekcji górnych dróg oddechowych, nieżytów nosa spowodowanych alergią, a także przerostem migdałów. Dziecko nie mogąc oddychać nosem, zaczyna funkcjonować z otwartą buzią, W wyniku obniżenia żuchwy oraz braku możliwości domknięcia warg, zaczyna układać język na dnie jamy ustnej. Jeśli sytuacja się przedłuża, oddychanie ustami może zmienić się w nawyk.


 • Zbyt długie korzystanie ze smoczka (np. na noc), zbyt długie picie z butelki, może przyczyniać się do utrwalania nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka, a także przetrwania tak zwanego połykania typu niemowlęcego, które powinno zmienić się w połykanie typu dorosłego w okolicach 3 roku życia.


 • Na co zwracać uwagę?


  Warto wcześnie podjąć interwencję. Jeśli dziecko funkcjonuje z otwartą buzią, należy możliwie szybko wybrać się do laryngologa w celu oceny prawdopodobnych nieprawidłowości. Także przed założeniem aparatu ortodontycznego warto zastanowić się, czy język prawidłowo spełnia swoją funkcję.

  Pytania do logopedy


  Jeżeli masz wątpliwości, napisz do logopedy https://www.naukawymowy.pl/. Zainteresowani tematem mowy mogą odwiedzić blog logopedyczny https://www.logopeda-lodz.eu/ lub kanał YouTube https://www.youtube.com/naukawymowy.

  Data publikacji: 07-10-2021

  Aktualności z Łodzi