Powszechnie uznaje się, że to szkoła wyższa w pierwszej kolejności weryfikuje kandydatów na studia, a w dalszym etapie ocenia stopień przyswojenia przez studentów wiedzy przekazywanej podczas zajęć dydaktycznych. Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach kierunku Business Management, wprowadzono nowatorski model, w którym to potencjalny student – uczeń szkoły średniej – ma możliwość uczestnictwa w wykładach i… dokonania ewaluacji programu kształcenia.
Znaczna część abiturientów boryka się z dylematem dotyczącym wyboru ścieżki edukacyjnej. Pojawiają się pytania: Czy dany kierunek jest dla mnie odpowiedni? Czy podołam wymaganiom? Czy moje kompetencje językowe są wystarczające? Kadra Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego podjęła próbę odpowiedzi na te wątpliwości, dając młodym ludziom sposobność sprawdzenia, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się mierzyć w toku studiów. – W sposób symboliczny, jak i dosłowny, udostępniliśmy nasze mury przyszłym maturzystom, umożliwiając im wzięcie udziału w zajęciach, integrację z grupą oraz osobistą weryfikację, czy proponowana tematyka i metodyka pracy odpowiadają ich oczekiwaniom – wyjaśnia dr Dominik Skowroński, wykładowca na anglojęzycznym kierunku Business Management.
Na każdym polu studiów zdarzają się przypadki rezygnacji po upływie pierwszych tygodni semestru. Można wskazać różnorodne determinanty takiego stanu rzeczy, jednak wiele z nich sprowadza się do konstatacji, iż wyobrażenia o studiach i realia akademickie to dwa odmienne obszary – niekiedy spójne, a niekiedy całkowicie rozbieżne.
– Uczniowie szkół średnich, którzy decydują się na partycypację w zajęciach na kierunku Business Management, są przyjmowani przez społeczność studencką w sposób niezwykle życzliwy. Wynika to z faktu, iż studenci doskonale pamiętają własne niedawne rozterki związane z wyborem kierunku kształcenia. Każdy gość jest proszony o krótką autoprezentację, a w części podsumowującej – o wyrażenie opinii na temat interaktywnego charakteru prowadzonych zajęć. Licealiści nie ograniczają się do roli biernych obserwatorów, lecz aktywnie włączają się w zadania grupowe. Z uwagi na fakt, iż dydaktyka prowadzona jest w języku angielskim, dla gości stanowi to okazję do praktycznego wykorzystania umiejętności językowych, sprawdzenia się w nowym otoczeniu oraz zasięgnięcia informacji u starszych kolegów na temat realiów życia studenckiego – zaznacza dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania UŁ.
Wszystkich uczniów szkół średnich rozważających podjęcie studiów na kierunku Business Management na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach. W celu dokonania zgłoszenia należy uzupełnić formularz dostępny pod adresem: https://tinyurl.com/zajeciaotwarteBM
Data publikacji: 03-03-2026