Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

Rodzaje kas fiskalnych – jakie można posiadać? Sprawdzamy

Rodzaje kas fiskalnych – jakie można posiadać? Sprawdzamy

Kasy fiskalne to jedne z najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców narzędzi. Każda firma jest przy tym unikalna i charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami. Przekłada się to również na wybierane kasy fiskalne. Łódź pozwoli na zakup niemal dowolnego urządzenia. Warto dowiedzieć się, czym się kierować.

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Choć kasy fiskalne kojarzą się bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej, w rzeczywistości sporo przedsiębiorców nie musi korzystać z tego urządzenia. Co prawda istnieje kilka zakresów działania, które wiążą się z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży w ten sposób już od pierwszego dnia (np. sprzedaż paliw czy sprzętu fotograficznego), jednak w większości przypadków, o ile sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, nie przekracza 20 000 zł w ciągu roku, nie będzie to niezbędne.

Oczywiście sam zakup kasy fiskalnej to niejedyny wydatek z nią związany. Konieczne będzie również regularne przeprowadzanie prac serwisowych. Jeżeli chcesz natomiast zlikwidować urządzenie, warto dowiedzieć się w odpowiednim punkcie, ile kosztuje odczyt kasy fiskalnej umożliwiający przygotowanie raportu końcowego.

Kasy fiskalne: rozporządzenie o zwolnieniu

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazuje również na grupy przedsiębiorców, którzy nie muszą kupować kasy fiskalnej i korzystać z niej podczas ewidencjonowania płatności. To przede wszystkim firmy, które:


  • Realizują dostawę towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli otrzymują płatność w całości za pośrednictwem np. banku, poczty czy skok.

  • Dostarczają usługi, za które otrzymują w całości zapłatę za pośrednictwem banku, poczty czy skok.

  • Świadczą usługi kurierskie i pocztowe.

  • Świadczą usługi dotyczące noclegów w przypadku obozowisk dla dzieci.

  • Świadczą usługi finansowe i ubezpieczeniowe

  • Świadczą usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej, nauki jazdy, tańca.Jak wybrać kasy fiskalne? Łódź i okolice

Nadal liczba przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kasy fiskalnej, jest bardzo duża. Wielu z nich musi przy tym korzystać z kilku urządzeń. Często poszczególne modele potrafią znacząco się między sobą różnić. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto skonsultować się z ekspertami. Jeżeli wybierasz kasy fiskalne w Łodzi, skorzystaj z doświadczenia ekspertów z Kotrak.com.

Pomogą w doborze optymalnego urządzenia i zintegrowaniu go z wykorzystywanymi w firmie narzędziami czy systemami informatycznymi. Zajmą się nim również w późniejszym etapie, co pozwoli Ci na zdecydowanie bardziej komfortowe działanie.

Od kiedy kasa fiskalna online?

Jednym z najnowszych wymogów dotyczących urządzeń rejestrujących sprzedaż jest przejście na tak zwane kasy fiskalne z WiFi lub kartą SIM. Dostęp do Internetu pozwala im na łączenie się z Centralnym Repozytorium Kas i przekazywanie raportów dotyczących sprzedaży. Już od 1 stycznia 2023 roku możliwe będzie nabycie wyłącznie takich modeli.

Zmiany były jednak wprowadzane stopniowo. Właściciele kilku popularnych rodzajów działalności – m.in. firm budowlanych, gastronomicznych, kosmetycznych czy hotelarskich – już teraz muszą korzystać z kas online.

Kasy fiskalne w Nowym Ładzie

Pewne zmiany dotyczące wykorzystania urządzeń w firmie przyniósł również Polski Ład. Przede wszystkim od 1 stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca musi udostępniać klientom możliwość płatności za pośrednictwem środka płatniczego. W następnym kroku konieczne stanie się natomiast zintegrowanie wykorzystywanych w firmie terminali płatniczych oraz kas online.

Data publikacji: 23-08-2022

Aktualności z Łodzi