Znajdź swoje wymarzone studia w Łodzi

Prywatna czy państwowa – jaką uczelnię wybrać?

Prywatna czy państwowa – jaką uczelnię wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaką uczelnie wybrać? Duże znaczenie ma wbrew pozorom nie tylko kierunek, który się studiuje, ale również, gdzie się go studiuje. Wszak niektóre uniwersytety mają większy prestiż od innych, ale poziom nauczania jest lepszy. Dlatego wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja. Oczywiście, chcąc myśleć o studiach, trzeba zdać maturę, a jak pokazały statystyki najwięcej osób oblewa na matematyce, dlatego tak ważne jest przygotowanie się z tego przedmiotu. Tutaj dobrym wyborem jest podręcznik „Prosto do matury 1”.

Koszty mają znaczenie


Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie nauka jest bezpłatna, ba można nawet studiować za darmo, co np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest nie do pomyślenia. Ale nie trzeba wcale sięgać tak daleko. Również Szwedzi muszą płacić za studia i często biorą na ten cel wysokie kredyty studenckie. Na szczęście w Polsce tak nie jest, zatem jeżeli chcesz studiować, a nie koniecznie masz fundusze to oczywiście lepszym wyborem jest państwowa uczelnia, na której nie ponosisz żadnych kosztów. Z kolei czesne na uczelniach prywatnych może być kosztowne, oczywiście zależy to od danej szkoły, jednak minimum wynosi około 400 złotych za miesiąc na samym początku, pod warunkiem, że studiujesz zaocznie, a jeżeli wybierzesz tryb stacjonarny to zapłacisz jeszcze więcej.

Podczas studiów na prywatnej uczelni możesz pracować


Każdy, kto studiował stacjonarnie wie, że często zajęcia trwają od rana niemal do wieczora, albo też późnego popołudnia. Owszem weekendy są wolne, jednak mało pracodawców chce zatrudniać takich studentów. Zatem znalezienie pracy może być trudne, wręcz niemożliwe. Swoją drogą można nie mieć zwyczajnie sił na pracę, wszak w weekendy często trzeba się jeszcze uczyć i przygotowywać prace zaliczeniowe. A i odpoczynek też jest ważny. Natomiast na studiach zaocznych w systemie weekendowym można podjąć etatowe zatrudnienie, dzięki temu można zapracować na czesne, a i jeszcze sporo odłożyć. Dzięki temu zyskuje się też swoistą niezależność.

Prestiż rzecz ważna


Jeżeli mielibyśmy wziąć pod uwagę prestiż uczelni, to oczywiście, że państwowe uczelnie są zdecydowanie bardziej prestiżowe. Wszak już samo dostanie się na nie jest zdecydowanie trudniejsze i wymaga niejednokrotnie bardzo dobrych wyników z matury. W przeciwieństwie do szkół prywatnych, gdzie aby się dostać czasami wystarczy tylko zdać maturę na średnim poziomie. Jednak bądźmy szczerzy, trochę się przyjęło myślenie, że osoby które studiują prywatnie nie muszą posiadać dużej wiedzy, wszak płacą na szkołę. Nie jest to prawda, jednak na pewno otrzymanie indeksu z uniwersytetu na pewno jest nieporównywalnie trudniejsze, zatem jeżeli chcesz studiować stacjonarnie to koniecznie musisz zdać dobrze maturę. Większość osób ma problem z „królową nauk” stąd warto się uczyć z podręcznika „Prosto do matury 1” – matematyka staje się prosta.

A co z pracą?


Jeszcze do niedawna przed absolwentami studiów wyższych była świetlana przyszłość zawodowa. Jednak obecnie tak nie jest. Nie liczy się studiowanie dla studiowania, ale wiedza i praktyka, jaką można zdobyć podczas studiów. Oczywiście warto jeszcze zwrócić uwagę na zapotrzebowanie rynku pracy na daną profesję. Niestety wielu absolwentów kierunków takich jak psychologia, czy pedagogika zupełnie nie potrafi znaleźć pracy w zawodzie. Ale prawda jest taka, że pracodawcy szukając pracownika biorą pod uwagę także rodzaj szkoły jaką ukończył, a szkołą państwowa zwyczajnie "brzmi lepiej", przez to jej absolwenci mają lepsze szanse i już na starcie otrzymują dodatkowego punkcika. Również poziom nauczania na uczelniach państwowych jest wyższy i samo utrzymanie się na liście studentów jest trudniejsza, wszak czeka Cię więcej kolokwiów i zaliczeń i tutaj system „zakuć, zdać, zapomnieć” absolutnie się nie sprawdzi. Ale jednocześnie, choć takie studia są trudniejsze, to Ty wynosisz z nich bardzo dużą wiedzę.
Pamiętaj, że studia są ważne, ale przede wszystkim liczy się kierunek, który chcesz studiować. Warto wybrać taki, którego ukończenie pozwoli Ci w przyszłości znaleźć pracę. Dlatego naszym zdaniem studiowanie na uczelni państwowej jest lepszym wyborem, wszak nie musisz płacić, przez większą ilość czasu zdobywasz wiedzę i jednocześnie sam prestiż Twojej szkoły jest większy.

Data publikacji: 18-03-2022

Aktualności z Łodzi